Deel Print Voeg bladwijzer toe

Rapport: individuals with associated notes

         Beschrijving: personen met geassocieerde notities


Treffers 1301 t/m 1350 van 1757  » Komma gescheiden CSV bestand

«Vorige «1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 36» Volgende»

# Persoon-ID Familienaam Voornaam Geboortedatum Overlijdensdatum Levend note Stamboom
1301 I6991  Moll  Hendrik Jan  23 feb 1824  8 mei 1878  Hij was kwekeling in Putten en behaalde in 1846 zijn 2e rang en was onderwijzer in Leiden en Hoogcarspel, van 1853 tot 1857 onderwijzer aan de Dag- en Kostschool te Tilburg en ook directeur.
Daarna onderwijzer in Sommelsdijk, Hellevoetsluis en Delft. Ook was hij redacteur van een Rekenkundig Tijdschrift, schrijver van vele rekenboeken. 
tree1 
1302 I6983  Moll  Pieter Brienisse  17 aug 1873  29 feb 1964  Hij was de kleinzoon van Warnar Moll te Putten. In zijn jeugd heeft zijn grootvader Warnar (Putten) het gezin uit Doeveren met raad en daad bijgestaan en hem mede opgevoed, aangezien vader Antonie Willem, hoofd der School in Doeveren en Heusden / Nederhemert) een zeer slecht gezondheid had.
Na het behalen van zijn onderwijzersdiploma (onderwijzer te Besoyen) in 1892, vestigde Pieter Brienisse Moll zich in Amsterdam Oost, woonde op de Oeterwalerstraat nr 23 tot 1935, daarna aan de Transvaalkade nr 8A te Amsterdam tot 1959 en op de Newtonstraat nr.6 tot 1964. Hij melde zich in 1898 aan als vrijwilliger om dienst te doen in de Boeren-Oorlog. Hij was Hoofdonderwijzer aan de voormalige lagere school aan het Hortus Plantsoen te Amsterdam (de zogenoemde school voor "Arme kinderen uit de Amsterdams- Joodse buurten), doceerde Biologie aan de Vormschool ("Kweekschool") te Amsterdam, Pedagogische Academie en was verbonden aan de Rijks-HBS te Haarlem. Hij was tot 1932 eveneens hoofd van de "Kraaipanschool" te Amsterdam. Hij was tevens bioloog en vriend en collega van Jac.P.Thijsse.
Tussen 1943 en 1945 verschafte hij onderdak aan een aantal joodse oudleerlingen van hem in zijn huis aan de Transvaalkade.

Een treffende beschrijving van Pieter Brienisse Moll als "bovenmeester" wordt gegeven door wijlen Meyer Sluyser, journalist van Het Parool, in zijn boek:" Er groeit gras in de Weesperstraat", op de pagina´s 137,147,148,217,218. Zijn treffende gelijkenis met de politicus Pieter Jelle Troelstra was er de oorzaak dat hij ten onrechte een aantal malen door de politie werd aangehouden. 
tree1 
1303 I375  Moll  Warnar  6 nov 1801  14 dec 1884  Schrijver van lees- en rekenboekjes.  tree1 
1304 I375  Moll  Warnar  6 nov 1801  14 dec 1884  Hij was kweekeling bij de onderwijzer Willem Scheepmaker in Nigtevecht.
Hij slaagde 1 April 1818 voor de vierde rang. 
tree1 
1305 I375  Moll  Warnar  6 nov 1801  14 dec 1884  Hij slaagde 11 April 1820 voor de 3e rang als onderwijzer in Hummelo. Hij was daar ook gouverneur (leraar kinderoppas) op kasteel Enghuizen.  tree1 
1306 I375  Moll  Warnar  6 nov 1801  14 dec 1884  Hij werd 12-12-1821 na vergelijkend examen schoolhoofd te Bronckhorst.  tree1 
1307 I375  Moll  Warnar  6 nov 1801  14 dec 1884  te Putten. Vierde in juli 1882 zijn 60-jarig jubileum als koster - voorzanger.  tree1 
1308 I375  Moll  Warnar  6 nov 1801  14 dec 1884  Te Putten als opvolger van Wouter de Vries. Vierde 11-02-1871 zijn gouden jubileum als onderwijzer. Werd op 3-11-1876 gepensionneerd als hoofdonderwijzer.  tree1 
1309 I375  Moll  Warnar  6 nov 1801  14 dec 1884  Verhuist met zijn ouders naar Putten.  tree1 
1310 I375  Moll  Warnar  6 nov 1801  14 dec 1884  Eerbewijs voor hen die hadden deelgenomen aan de 10daagse veldtocht tegen België.  tree1 
1311 I375  Moll  Warnar  6 nov 1801  14 dec 1884  Verslagen van Hoofdinspecteur H. Wijnbeek over de toestand van het lager onderwijs en de latijnsche scholen. Wijnbeek was van 1832 tot 1849 Hoofdinspecteur van het onderwijs in Nederland. Hij reisde door heel Nederland en schreef rapporten over scholen in vele plaatsen.

NEDER-VELUWE
Van Ermelo de reis noordwaarts voortzettende kwam ik weder op de NederVeluwe, eerst in de gemeente Putten, vervolgens in de gemeente Hoevelaken, den eindpaal van mijn schoolbezoek in het tweede district. In het eenige dorp der gemeente Putten, zijnde van denzelfden naam, vond ik eindelijk weder eene goede school, goed zoo ten aanzien van lokaal, hetwelk ruim en wel aangelegd is, en van de schoolmeubelen, als met opzigt tot het onderwijs, waarbij mij al aanstonds bevielen de ongedwongen orde en stilte, de blijmoedigheid en leerzaamheid der leerlingen, het helder oog des onderwijzers W. Mol, leerling van Prinsen, en verder de gepaste leestoon en antwoorden der leerlingen op de ondervragingen des meesters bij het lezen. De verdere vakken werden naar eisch behandeld.
Ook de gemeente Hoevelaken heeft maar één dorp, mede Hoevelaken geheeten. Zooveel reden van tevredenheid als ik te Putten had gevonden, zoo veel reden had ik hier van ontevredenheid. Het schoollokaal is laag, gedrukt, bekrompen, en in een slechten staat, zooals ook de schoolmeubelen zijn, terwijl de onderwijzer, de heer Kieft, zich volstrekt niet met de school bemoeit, dezelve geheel overlatende aan eenen ondermeester, nu den eenen, dan den anderen. Kort vóór mijne komst was er een, met name van Zevenbergen, vertrokken, en vervangen door eenen, die ondermeester was geweest te Amerongen, doch wien alles nog vreemd was en over wiens geschiktheid ik dus niet kon oordeelen. Deze staat van zaken behoorde niet langer geduld te worden.
De slotsom van dit verslag des tweeden districts is deze: Er zijn slechts weinige scholen, die zeer goed mogen genaamd worden; zij zijn die te Terwolde, Epe, Heerden en Putten. Slecht zijn te noemen die te Oldebroek (doch welke thans vacant is), te Elspeet, Nunspeet en Hoevelaken. De overige verdienen den naam van meer of min middelmatig. Het tweede district staat dus, over het algemeen, ten achteren bij het eerste.
Bron: http://www.xs4all.nl/~remery/Wijnbeek/Gelderland/HwGe-02.html#Putten

Warnar Moll : geb. 6 nov. 1801 Kl. Muyden, hoofdonderwijzer,voorzanger, overl. 14 dec. 1884 te Putten x (1e) Wilhelmina Maria Ketz x (2e) Jannetje Koestapel. Stam: Moll-Putten-Amsterdam.
De familie Moll (stam Putten) was een typische "onderwijzers familie". Vanaf 1842 zijn vrijwel alle nazaten van Warnar Moll (1801-1884) betrokken (geweest) bij onderwijs en educatie. Een oom van Warnar Moll, broer van Hendrik Moll, Gerrit ( Gart) Moll (1756-1806), gehuwd met Johanna Charlotta Limphers Hilbrink, was hoofd der school in het plaatsje Hummelo.
Bron: http://www.euronet.nl/users/warnar/hendrikmoll.html

[*
MEMORANDUM.
(Vervolg.)
Warnar Moll.
Onderwijs geven was zijn levenstaak. Zeer veel onderwijzers hebben aan Warnar Moll hun welslagen in de wereld te danken gehad, ’s Avonds van 5-7 of van 6-8 verzamelde hij al zijn kweekelingen, tot welke successievelijk ook zijn 10 zonen behoorden, bij zich in de keuken om een groote tafel en daar werden ze gedrild en moesten ze werken voor hun eigen best.
De „oude meester Moll" was wijd en zijd in den omtrek bekend. Wie van „meester Moll" kwam en een aanbeveling van hem meekreeg, kon er zeker van zijn, te slagen. Als blijken van hoogachting en dankbaarheid voor wat hij voor den bloei van het onderwijs te Putten en daar buiten deed, ontving hij uit de hand van den Schoolopziener, Van Bleeck van Rijsewijck, van den Inspecteur de Koninklijke zilveren medaille bij gelegenheid van zijn jubileum; van den burgemeester Hiebendaal en den predikant Ruys namens gemeente en kerkeraad een met zilver gesierd album, van de onderwijzers uit het 2e district van Gelderland zilveren couverts, van de afdeeling Harderwijk van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen de zilveren medaille van deze Maatschappij, van zijn kweekelingen een groote aardglobe: die globe kwam met den vrachtwagen uit Utrecht aan en werd gelost te Voort-huizen aan het Hotel „de Vergulde Wagen". Verpakt in een kist, werd ze door eenige kweekelingen per kruiwagen naar Putten gebracht. Dat het daarbij vroolijk toeging, vertelde aan schrijver dezes een nu nog levende medehelper, de Heer P. van Vledder. oud-hoofd van school in Almelo. En deze Heer schrijft: „ik heb aan hem de herinnering, dat ik hem des „Zondags als Voorzanger en Voorlezer voor den lessenaar zag staan. Een stoere figuur, die ontzag inboezemde; en met een stem, die het heele kerkgebouw vulde, zich van zijn taak kwijtte. Eén en al „waardigheid", een echte schoolmeester van den ouden stempel in den besten zin des woords," Warnar Moll huwde, als „custos en onderwijzer der jeugd" 3 Juni 1823 te Putten met Willemina Maria Ketz, geb. 20/12 1797 te Angerlo, overl. 23/3 1857 te Putten, do. van Ds. Arend Ketz, en Aaltje Ger-brands.
Uit dit huwelijk werden 11 kinderen geboren. Den 23 Mei 1858 hertrouwde hij met Jannetje Koestapel, geb. 1802, overl. 8/6 1876 te Putten. Dit huwelijk bleef kinderloos. In Juli 1882 vierde Warnar Moll zijn zestigjarig jubileum als koster-voorzanger. „Hoewel", schreef de Wekker, „het over lijden van een zijner zoons, in leven hoofd eener school in Deventer, hem zeer geschokt heeft, is hij niet alleen nog in ’t bezit van al zijn verstandelijke vermogens, maar mag hij zich bij ’t bezit van een nog doorgaans goede gezondheid in een nog krachtige lichaamssterkte verheugen. Tegelijk met bovengenoemde betrekking heeft hij te Putten 55 jaren aan het hoofd der Openbare School gestaan en deze tot grooten bloei weten te brengen.
„Liefde tot het onderwijs, niet in weidsche taal, maar in daden, ziedaar zijn levensdoel. Nog dagelijks geeft hij het bewijs, dat onderwijs geven zijn levenstaak is. (Na zijn pensioneering op hoogen leeftijd, zag men „Meester Moll" nog tot enkele dagen voor zijn heengaan, ter schole gaan, waar toen zijn jongste zoon Albert zijn opvolger was geworden.) „In waarheid mag van hem gezegd worden: De grijsheid is een sierlijke kroon."
Warnar Moll overleed te Putten 14 Dec 1884 en de plechtige teraardebestelling had 18 Dec. plaats. De menigte deelnemenden van alle standen en richtingen waren de tolk der hoogachting en genegenheid, die de overledene door zijn eenvoud en degelijkheid zich had weten te verwerven. Helaas kan ons memorandum verre van volledig genoemd worden. Waren slechts de mededeelingen op papier gebracht, die Warnar Moll zelf gaf bij gelegenheid van zijn huldiging in 1871! Toen toch gaf hij een korte schets van zijn vijftig-jarigen levensloop als onderwijzer en vertelde hij, hoe door liefde tot kinderen aangespoord, hij zijn taak met lust had volbracht, hoe hij meermalen met tegenwerking had moeten worstelen, maar die was te boven gekomen door vastheid van beginselen. Diep doordrongen van het gewicht van zijn taak was zijn geheele leven slechts één toewijding geweest aan het onderwijs en dankbaar voor vele zegeningen, kon hij er op wijzen, slechts éénen dag wegens ongesteldheid zijn school verzuimd te hebben.
Zijn brieven, waarvan enkele bewaard, getuigen van zijn helder inzicht.
Citeeren wij: „En is de beoefening der wetenschap voor ieder, maar voornamelijk voor den jeugdigen mensch nuttig, omdat zij telkens nieuwe gezichtspunten aanbiedt, en dus het denkvermogen en het oordeel vormt, zij is tevens in zich zelve onuitputtelijk, en geeft gedurig nieuwe stof, waarmede de ziel zich kan bezig houden."
Ons memorandum moge sluiten met een eeresaluut aan de nagedachtenis van dien stoeren, eerbiedwaardigen Nestor der onderwijzers, den door-goeden en uiterst sympathieken Warnar Moll.
Bron: http://www.haarlemmermeer-geschiedenis.nl
*] 
tree1 
1312 I6987               
1313 I1663               
1314 I1664               
1315 I1400               
1316 I1400               
1317 I3265               
1318 I2153  Muse  Howard Gradey      ALIA Howard//
GIVN Howard 
tree1 
1319 I542  Musquetier  Wilhelmina Josina      Zij woont 1874 Harlingen, gaat 20-10-1874 naar Amstelveen, ze komt van Vlieland 20-5-1875 te Harlingen aan, vertrekt vandaar op 17-7-1876 naar Elst, in 1877 te Tilburg, 11-3-1895 Amsterdam Heerengracht 455, januari 1897 naar Rozengracht 78, april 1888 naar Haarlem, 14.5.1891 Amsterdam van Helstraat 108, 08-01-1893 naar Ede waar ze 1910 nog woont.
Bron: Anton Musquetier 
tree1 
1320 I6106  Nieuwenhuis  Peetjen  1 sep 1825  15 apr 1872  Bij haar overlijden wordt ze Petronella genoemd.  tree1 
1321 I7344  Nieuwveld  Aaltje  1 apr 1795    geb. 1 April - ged. 5 April - Aartje, dochter van Egbert Arends en Hendrica Kets. Getuijge: de vader.
---- DOOPBOEKEN - HALL - Gem. Brummen ---------- 1650 -1811 
tree1 
1322 I7343  Nieuwveld  Arend  27 jun 1787    Den 27 Juni is Egbert Arends en Hendrina Kets een Zoon geboren en den 1 Juli gedoopt genaamd Arend. Getuigen: de Vader en Hendrika Bouman.
---- DOOPBOEKEN - HALL - Gem. Brummen ---------- 1650 -1811 
tree1 
1323 I7054  Nieuwveld  Beerendje  27 nov 1797  5 aug 1874  geb. 27 Nov. - ged. 3 Dec. - Berendje, dochter van Egbert Arends en Hendrina Kets. Getuige n.n.
---- DOOPBOEKEN - HALL - Gem. Brummen ---------- 1650 -1811 
tree1 
1324 I3866  Nieuwveld  Egbert  ca. 1754  31 okt 1833  Zijn naam was tot waarschijnlijk de invoering van de burgelijke stand hem een nieuwe kans bood: Egbert Arends.  tree1 
1325 I6107  Nieuwveld  Evertjen  4 dec 1791  24 aug 1861  Achternaam was eerst Arends.

Den 4 December is Egbert Arendse en Hendriena Kets eene Dochter gebooren en den 11 dito gedoopt, genaamd Evertjen. Getuijge: de Vader.

Dochter van Hendriena Kets 
tree1 
1326 I7056  Nieuwveld  Jannis  16 aug 1789  25 dec 1830  Den 16 Augustus is Egbert Arends en Hendriena Kets een Zoon gebooren en den 23 dito gedoopt, genaamd Jannis. Getuijgen: de Vader en Fenneken Derksen.
---- DOOPBOEKEN - HALL - Gem. Brummen ---------- 1650 -1811 
tree1 
1327 I7263  Nijenhuis  Benhard      in Eefde.  tree1 
1328 I7546  Nijenhuis  NN  23 nov 1841  23 nov 1841  stillborn  tree1 
1329 I7549  Nijenhuis  NN  2 aug 1851  2 aug 1851  stillborn  tree1 
1330 I7550  Nijenhuis  NN  22 feb 1854  22 feb 1854  stillborn  tree1 
1331 I669  Nijland  Goossen Teunissen  1737    vader Tonis Nijland, moeder Grietjen Olthuijs.  tree1 
1332 I303  Nijmeijer  Jan  16 jun 1845  5 nov 1934  Haalde zijn turf bij Het Hollandse Veld. Het meeste was bestemd voor bakkerijen. Hij had een vaste aanlegplaats bij de Sassenpoort.  tree1 
1333 I7127  Nijmeijer  Wolter Jansen  1771  15 mei 1839  Bron: Mw. Seinen Nijmeijer  tree1 
1334 I1473  Nijziel  Johannes  14 mei 1860    DATA
Zoon van Jacobus Johannus Nijziel en Martha Lubach
Wonende te Leeuwarden 
tree1 
1335 I905  Nijziel  Johannus  28 nov 1892  22 mrt 1933  Nieuwemeerdijk 199 H.meer  tree1 
1336 I905  Nijziel  Johannus  28 nov 1892  22 mrt 1933  Kinderen Aletta 5/7/15 Sophia 14/6/18 Martinus 18/2/20 Johanna 2/2/23 A.dam  tree1 
1337 I7167  NN        Bron: Pieter van der Jagt  tree1 
1338 I7180  NN  Aaltje Salomonse  ca. 1719    Bron: Pieter van der Jagt  tree1 
1339 I3000               
1340 I2999               
1341 I3003               
1342 I2998               
1343 I2997               
1344 I6119  Noorlander  Cornelis (Cees)  9 aug 1902  30 mei 1974  Bron: Willem Vlietstra  tree1 
1345 I6120  Noorlander  Cornelis (Cees)  ca. 1930    Bron:Willem Vlietstra  tree1 
1346 I6123  Noorlander  Huibert Willem (Huib)  17 aug 1928  14 mrt 1939  Bron: Willem Vlietstra  tree1 
1347 I6124               
1348 I6126  Noorlander  Monique      Moniwue trouwde met John? Hun waarschijnlijke kinderen: Nick, Caitlin, Kyle?
CONT _NEW
_NEW 
tree1 
1349 I6127  Noorlander  Reinder (Rein)      Bron: Willem Vlietstra  tree1 
1350 I6128  Noorlander  Remco      Bron: Willem Vlietstra  tree1 


«Vorige «1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 36» Volgende»